Diety odchudzające


Książki o dietach- największy wybór w najlepszych cenach.

Dieta zoneNie od dziś wiadomo, że żywność może działać jak lek. Z podobnego przekonania wyszedł doktor Barry Spears – dietetyk i biotechnolog, który jest twórcą diety Zone. Podstawowy celem tej diety, jak jej sama nazwa wskazuje, jest utrzymanie równowagi. W tym przypadku chodzi o odpowiedni poziom insuliny, która jak powszechnie wiadomo, odpowiada za nasz głód, łaknienie. To właśnie skoki insuliny prowadzą do otyłości. Insulina podnosi się po zjedzeniu wysokoenergetycznego posiłku. To z kolei powoduje zahamowanie spalania tłuszczu.

Insulina

Autor diety uważa, że poziom insuliny kontrolować może każdy. Wystarczy jedynie dbać o odpowiedni bilans spożywania tłuszczów, węglowodanów i białka. Należy wrócić uwagę, by każdy posiłek przyniósł nam odpowiednio 40% węglowodanów, 30% tłuszczów i 30% białek.

Spears jest zdania, że nie należy spożywać dużej ilości zbóż, skrobi, ryżu i makaronów, gdyż to one prowadzą do otyłości.

Każdy, kto chce skorzystać z diety Zone powinien rozpoznawać trzy grupy produktów, o których zostało już wcześniej wspomniane, a mianowicie węglowodany, białka, tłuszcze.

Węglowodany

Do węglowodanów zaliczymy zielone warzywa, a przede wszystkim cukinię i brokuły, sałatę, cebulę, ogórki, pomidory, soczewicę, pieczarki, szpinak, a także warzywa strączkowe – fasola biała, czerwona, czy szparagowa. Należy tutaj również wspomnieć o owocach, a przede wszystkim czereśniach, truskawkach, śliwkach, jagodach i wszelkiego rodzaju cytrusach. Oczywiście węglowodany to także różnego rodzaju pieczywa, ziemniaki, groszek, kukurydza oraz ananasy, czy banany.

Białka

W grupie białek znajdują się produkty takie jak twaróg chudy, wołowina, cielęcina, wieprzowina, ser żółty, feta, jajka, wędliny sojowe i drobiowe, owoce morza, ryby.

Tłuszcze

Ostatnia grupa, czyli tłuszcze to masło, oleje, oliwy, orzechy, czy awokado. Rzadziej powinniśmy również spożywać z tej grupy serki kremowe, śmietanę, serki topione, sery pleśniowe.

Dieta ta wymaga od nas regularnego spożywania posiłków. Śniadanie winno być zjedzone najpóźniej godzinę po przebudzeniu. Pomiędzy kolejnymi posiłkami powinny być przerwy nie dłuższe niż 5 godzin. Stosując dietę Zone zwracaj również uwagę na porcje. Łączna ilość kalorii przyjęta w ciągu dnia nie powinna przekroczyć liczby 1700. Dla upragnionego efektu koniecznie zrezygnuj z alkoholu i napojów z kofeiną. Staraj się jeść mniej słodyczy, cukru. Jeżeli dopadnie cię chwila zwątpienia, głód słodyczy da o sobie znać, możesz pozwolić sobie na loda, bądź batonik zbożowy z czekoladą.

Na koniec należy ostudzić osoby, które liczą na spektakularne efekty. Ta dieta Ci takowych nie przyniesie. Jest ona dla osób wytrwałych, gdyż nie ingeruje zanadto w nasze codzienne życie. Jej wytyczne są doskonałymi sugestiami ku temu, jak zdrowo żyć, by nie nabawić się otyłości, podwyższonego poziomu cholesterolu, itd. Dieta jest bogata w warzywa i owoce oraz inne produkty bogate w witaminy i składniki mineralne, dzięki czemu hamuje głód i zbawiennie wpływa na poziom cholesterolu we krwi. Za jej sprawą wyrobisz sobie dobre nawyki, a dodatkowo wyzbędziesz się efektu jojo.

Oceń dietę