Diety odchudzające


Książki o dietach- największy wybór w najlepszych cenach.

Dieta Weight Watchers (dieta strażników wagi)Autorem tej diety jest organizacja Weight Watchers, która działa w Stanach Zjednoczonych już od roku 1963. Obecnie organizacja tak bardzo się rozrosła, że działa w kilkudziesięciu krajach na całym świecie. Dieta ta doskonale pomaga w utrwalaniu zdrowych nawyków żywieniowych. Daje wiedzę na temat tego, jak powinno się odżywiać, a także propaguje uprawianie sportu.

Strażnicy wagi wychodzą z założenia, że nie ma czegoś takiego, jak produkty zabronione w trakcie stosowania diety. Każdy, kto ma problemy z rygorystką dotyczącą produktów na pewno ucieszy się na tą wiadomość. Każdy uczestnik tejże diety korzysta z tak zwanych limitów punktów, które są przydzielane na każdy dzień, posiłek, produkt spożywczy. Istotne jest to, aby pamiętać o limitach, których nie możemy łamać w trakcie stosowania diety. W tym miejscu nie liczymy kalorii, a punkty. Na ogół dieta strażników wagi dostarcza od 1400 do 1700 kcal w ciągu dnia.

Weight Watchers

Zdjęcie pochodzi z Wikipedii i przedstawia siedzibę organizacji Weight Watchers w Newton Highlands w USA.

Podstawową zasadą diety jest wiedza na temat punktowania poszczególnych produktów. Została ona zawarta w specjalnych tabelach produktów, które znaleźć można na stronie Strażników wagi. Można również samodzielnie obliczać poszczególną punktację dla danego produktu. W tym celu korzystać należy z poniższego wzoru:

Punkty = (liczba kalorii / 60) + (ilość tłuszczu w gramach / 9)

W trakcie stosowania diety, jak już zostało wspomniane, istotne są limity. Na początku ustala się liczbę punktów, które można wykorzystać na jedzenie. Limity powinny uwzględniać: płeć, wiek, wagę, tryb życia, wzrost, a także aktywność fizyczną. Wygląda to w następujący sposób:

Wiek

 • od 16 do 20 roku życia: +5pkt.
 • Od 21 do 35 roku życia: +4pkt.
 • Od 36 do 50 roku życia: +3pkt.
 • Od 51 do 65 roku życia: +2pkt.
 • Od 66 roku życia wzwyż: +1pkt.

Płeć

 • Mężczyźni: +7pkt.
 • Kobiety : + 3pkt.

Waga

W przypadku wagi ilość punktów określa dziesiętna wagi. Oznacza to, że przy wadze 84kg dopisujemy 8pkt., natomiast przy 135kg – 13 pkt.

Tryb życia

 • Osoby wykonujące pracę w pozycji siedzącej: 0pkt.
 • Osoby pracujące w pozycji stojącej i częściowo siedzącej: +2pkt.
 • Osoby, które cały czas są w ruchu, częściowo stoją w pracy: +4pkt.
 • Osoby wykonujące bardzo ciężką pracę fizyczną: +6pkt.

Wzrost

 • Do 164cm: +1pkt.
 • Powyżej 164cm: +2pkt.

Reasumując wcześniej przedstawioną punktację możemy teraz obliczyć nasz dzienny limit punktowy, który możemy wykorzystać na jedzenie. Bardzo dużym plusem tejże diety jest możliwość tasowania punktami. Załóżmy, że w naszym życiu szykuje się jakieś wydarzenie, bądź też po prostu chcemy zaszaleć w przyszły weekend. Możemy wtedy „zaoszczędzić” w trakcie tygodnia dodatkową liczbę punktów, którą wykorzystamy na przykład podczas przyjęcia komunijnego, bądź weselnego. Są dwie istotne zasady. Po pierwsze w ciągu tygodnia możemy zaoszczędzić maksymalnie 12 pkt., które wykorzystamy w weekend. Po drugie w ciągu dnia nie możemy oszczędzić więcej aniżeli 4pkt.

Punkty zyskać można także dzięki aktywności fizycznej. Zdobędziesz je na przykład ćwicząc, uprawiając dowolną formę sportu. Tutaj jednak też obowiązuje zasada, iż nie można sobie „dodać” więcej aniżeli 12pkt. tygodniowo.

Jak zyskać dodatkowe punkty dzięki aktywności fizycznej?

Pamiętaj, że ćwicząc, ruszając się pobudzamy nasze ciało do spalania kalorii. W ten sposób możemy zyskać dodatkowe punkty, które przeznaczyć możemy na posiłki. Korzystając z poniższej tabeli pamiętaj, że punkty przydzielane są za każde kolejne 10 minut aktywności fizycznej.

Czynność Liczba punktów
Aerobik, aquaaerobik 0,5
Taniec 0,5
Wioślarstwo 0,5
Bieganie 1,5
Siatkówka 0,5
Piłka nożna 1,5
Pływanie 1
Spokojna jazda na rowerze 0,5
Szybka jazda na rowerze 1,5
Wspinaczka 1,5
Koszykówka 1,5
Pilates 0,5
Skakanka 1,5

Na koniec należy ostudzić osoby, które liczą na spektakularne efekty. Ta dieta Ci takowych nie przyniesie. Jest ona dla osób wytrwałych, gdyż nie ingeruje zanadto w nasze codzienne życie. Jej wytyczne są doskonałymi sugestiami ku temu, jak zdrowo żyć, by nie nabawić się otyłości, podwyższonego poziomu cholesterolu, itd. Dieta jest bogata w warzywa i owoce oraz inne produkty bogate w witaminy i składniki mineralne, dzięki czemu hamuje głód i zbawiennie wpływa na poziom cholesterolu we krwi. Za jej sprawą wyrobisz sobie dobre nawyki, a dodatkowo wyzbędziesz się efektu jojo.

Oceń dietę