Diety odchudzające


Książki o dietach- największy wybór w najlepszych cenach.

Otyłość



Większość osób utożsamia otyłość po prostu z nadwagą i zbędnymi kilogramami. Jednakże, z medycznego punktu widzenia, jest to choroba, która w dzisiejszych czasach dotyczy coraz większej grupy osób na całym świecie. Otyłość jest niezwykle poważnym schorzeniem – może powodować wystąpienie m.in. chorób serca, nadciśnienia, bezdechu sennego czy cukrzycy. Osoby otyłe częściej cierpią z powodu żylaków, złamań i zwichnięć kończyn, a także są bardziej narażone na nowotwory, bezpłodność czy udar mózgu. Właśnie dlatego, warto przyjrzeć się bliżej temu zagadnieniu.

Chcielibyśmy najpierw wyjaśnić, czym właściwie jest otyłość. Tak więc, jest to przekraczające normę nagromadzenie tkanki tłuszczowej w organizmie. O otyłości możemy mówić w przypadku, gdy tkanka ta przekracza 20 procent masy ciała mężczyzny i 25 procent masy ciała kobiety. Nie mniej znaczące jest jej rozmieszczenie – gdy skupia się ona w okolicach brzucha, mamy do czynienia z otyłością brzuszną. Jest ona o wiele bardziej niebezpieczna, niż równomierne rozmieszczenie zbędnego tłuszczyku.


Istnieje wiele, zarówno naukowych jak i praktycznych, metod określania ilości tkanki tłuszczowej. Do najprostszych należy pomiar indeksu masy ciała, czyli BMI. Jest to stosunek masy ciała wyrażony w kilogramach do kwadratu wzrostu wyrażonego w metrach. BMI wynoszące 18,5 – 25 oznacza wagę w normie, od 25 do 30 – nadwagę, zaś powyżej 30 – otyłość.


Można wyróżnić dwa rodzaje otyłości. Za pierwszą z nich, zwaną pierwotną, najczęściej odpowiadają geny. Innymi przyczynami jej wystąpienia może być nieodpowiedni styl życia. W dzisiejszych czasach większość osób spędza większość dnia w biurze przez ekranem komputera, stosuje używki i nie ma czasu na sport czy wypoczynek na świeżym powietrzu. Nasza dieta także pozostawia wiele do życzenia – stosujemy półprodukty i produkty gotowe, które nasycone są tłuszczem, cukrem i konserwantami. Wszystko to wpływa niekorzystnie na proces przemiany materii. Otyłość pierwotna spowodowana może też być czynnikami psychologicznymi. Życie w stresie i w ciągłym biegu sprawia, że jemy zbyt dużo, aby odreagować. Przejdźmy do otyłości wtórnej. Przyczyną jej wystąpienia są m.in. zaburzenia układu nerwowego, wady chromosomalne lub stosowanie niektórych leków.

Waga

Mimo iż nie odkryto jeszcze cudownego leku, który zwalcza otyłość, nie oznacza to, że nie da się jej leczyć. Przede wszystkim, należy prowadzić zdrowy tryb życia, co oznacza zwiększenie aktywności fizycznej, stosowanie odpowiednio zbilansowanej diety oraz unikanie używek. Jeśli jednak otyłość już nas dotknęła, musimy działać rozważnie. Nie wierzmy w cudowne diety i suplementy, lecz zdajmy się na opinię specjalisty. W zależności od naszej wagi, stylu życia i stanu zdrowia, lekarz lub dietetyk dopasuje odpowiedni plan żywieniowy, program ćwiczeń oraz wspomagające kurację środki chemiczne. W niektórych przypadkach otyłość może być leczona także chirurgicznie (gdy wskaźnik BMI przekracza 40) lub w drodze psychoterapii. Jeszcze raz podkreślamy o konieczności zasięgnięcia opinii u specjalisty – tylko w ten sposób możemy pozbyć się zbędnych kilogramów skutecznie i bez szkody dla naszego zdrowia.

Dawniej otyłość była symbolem wysokiego statusu. Na szczęście czasy się zmieniają i dziś jest ona utożsamiana z poważną chorobą. Niestety, mimo dużej świadomości współczesnego społeczeństwa, styl życia i złe nawyki sprawiają, że coraz więcej osób boryka się z tym schorzeniem. Jedno jest pewne - otyłość to choroba, której pod żadnym pozorem nie powinniśmy ignorować.