Diety odchudzające


Książki o dietach- największy wybór w najlepszych cenach.

Dieta MayraNazwa diety pochodzi od nazwiska twórcy diety. Był nim dr Franz Mayr. Dieta została opracowana z myślą o ludziach mających problemy z trawieniem. Z jej pomocą można zrzucić wiele kilogramów, jednakże ze względu na fakt, iż jest zaliczana do diet błyskawicznych, powinna być stosowana dopiero po konsultacji z lekarzem. Dieta ma na celu nie tylko pobudzić do zrzucania zbędnych kilogramów, ale także oczyścić organizm.

Ze uwagi na to, iż dieta jest dość restrykcyjna stosować ją można jedynie przez siedem dni. Wskazane jest wówczas spożywanie produktów z dużą zawartością białka, a także warzyw, które pozwalają na oczyszczenie organizmu.

W trakcie pierwszych dwóch dni stosowania kuracji Mayra należy spożywać przede wszystkim białe pieczywo i warzywa. Ponadto powinno się spożywać białko w ilości nie większej aniżeli 30g na dobę. Najlepiej, aby białko to pochodziło z mleka i różnego rodzaju przetworów mlecznych. Twórca diety zalecał, by spożywać mleko jedynie z hodowli ekologicznych, najlepiej nieprzetworzone. Istotne są także przetwory mleczne jak śmietana, sery, serwatki, twarogi, itd. Mayr podkreślał, że jeśli mleko będzie spasteryzowane, to efekty diety mogą być mniejsze.

Dieta nie wyklucza spożycia kawy i herbaty. Oczywiście nie mogą być one słodzone. Jednak, jak wynika z założeń diety, nie powinno to być w ilości większej aniżeli 1 szklanka dziennie. Oprócz kawy herbaty w trakcie stosowania diety należy wypijać napary z kozłka lekarskiego, który hamuje apetyt. Napar najlepiej jest wypić przed snem. Wtedy to zmniejszone zostaje odczucie łaknienia.

Mayr podkreślał, iż oprócz tego, co spożywamy, równie istotne jest to, jak to robimy. Jedząc posiłki musimy skupić się na dokładnym gryzieniu i przeżuwaniu pokarmu. Warzywa rozdrabniamy na tarce lub kroimy w paski. W diecie dozwolone są następujące warzywa: rzepa, seler, marchew, pasternak, kapusta, papryka, szpinak, ogórki, cebula, sałata, a także rzeżucha.

Co ważne, dieta nie może być stosowana przez wszystkich. Nie powinny po nią sięgać osoby z anemią, nietolerancją laktozy, problemami układu pokarmowego. Diety nie powinny również stosować osoby, które intensywnie ćwiczą, bądź pracują fizycznie.

Wielu ludzi krytykuje dietę Mayra ze względu na jej monotonność. Nie można jej stosować samodzielnie, bez konsultacji z lekarzem. Ze względu na dość duże restrykcje jest uznawana za formę głodówki, co powoduje, że nie powinno się jej stosować przez okres dłuższy aniżeli 7 dni. Dieta obecnie nie ma dobrej opinii w środowisku lekarskim.

Oceń dietę