Diety odchudzające


Książki o dietach- największy wybór w najlepszych cenach.

Dieta Fultona (Six Weeks to OMG)Z myślą o wszystkich użytkownikach naszego serwisu, którzy szukają niekonwencjonalnego i szybkiego leku na problemy związane z otyłością, przygotowaliśmy prezentację diety, która zawojowała w ostatnim czasie Stany Zjednoczone i zachodnią Europę. Jej autorem jest angielski dietetyk Venice Fulton. To on napisał poradnik „Six weeks to OMG”, czyli „6 tygodni do okrzyku: O Mój Boże!”

Dieta Fultona przeczy wszelkim przyjętym regułom, obala do tej pory stosowane zasady odchudzania. W przypadku tej diety nie zaleca się, jak to zazwyczaj jest wskazane, spożywania pięciu posiłków w ciągu dnia. Jej autor uważa, że trzy posiłki dziennie w zupełności wystarczą. Dodatkowo każe brać zimne kąpiele, pić kawę zamiast śniadania, itd.


Dieta Fultona posiada trzy plany odchudzania:

 • Fala (wave) - jest to najmniej restrykcyjny plan. Stosująca go osoba musi przyjąć jedynie niewielkie zmiany w swym dotychczasowym życiu. Pozwala stracić 4,5kg w ciągu cyklu 6 tygodni.
 • Płomień (blaze) - pozwala stracić około 6,5kg w przeciągu 6 tygodni.
 • Wstrząs (quake) - jest to najtrudniejszy plan. Pozwala zrzucić 9kg w ciągu cyklu.

Jednym z elementów diety Fultona, który może nie przypaść do gustu wielu osobom są chłodne kąpiele. Pomysłodawca uważa, iż zaraz po opuszczeniu łóżka, rankiem, powinniśmy wziąć chłodną kąpiel o temperaturze 15-20 stopni. Trwać ona powinna nie dłużej niż 15 minut. Istotna jest ilość wody. Należy tak napełnić wannę, aby woda zakrywała pępek w pozycji siedzącej. Do chłodnej wody należy wchodzić stopniowo. Kąpiele winno brać się według specjalnego harmonogramu (dla każdego planu kąpiel wygląda inaczej):

 • Fala (wave) - należy siedzieć w chłodnej wodzie przez 8 minut.
 • Płomień (blaze) - w wodzie najpierw należy siedzieć przez 3 minuty, a następnie leżeć przez 5 minut. Pamiętaj, by zamoczyć jedynie szyję i tył głowy, ale nie zanurzać się całkowicie.
 • Wstrząs (quake) - należy leżeć całym ciałem przez 10 minut w chłodnej wodzie.

Książka - dieta Fultona

Jeżeli masz problemy z zanurzaniem się w chłodnej wodzie, staraj się do niej stopniowo przyzwyczajać swoje ciało. Możesz to zrobić poprzez wejście do wody i stanie w niej przez dwie minuty.

W trakcie stosowania kuracji należy pamiętać o tym, by w każdym tygodniu obniżać temperaturę wody o 1 stopień. W pierwszym tygodniu 20 stopni, natomiast w ostatnim woda ma mieć temperaturę 15 stopni.

Autor podkreśla, iż za pomocą tej metody można „podkręcić” metabolizm, który pracować będzie na podwyższonych obrotach przez okres 12-15 godzin po kąpieli.

Kolejnym zaleceniem Fultona jest spożywanie kawy rankiem na pusty żołądek. Ma to na celu pobudzenie organizmu do spalania tłuszczu. Kawa winna być czarna bez mleka i cukru. Kawę, jeśli jej nie lubisz, zastąpić możesz tabletką kofeinową.

Dieta ta, jak i też inne, stawia na ruch. Możesz wybrać dowolną jego formę (chodzenie, bieganie, pływanie, aerobik lub też gry na konsoli Xbox, czy PS3 z wykorzystaniem kontrolerów ruchu). Jego czas trwania jest uzależniony od wybranego planu odchudzania:

 • Fala (wave) - 30 minut treningu po pierwszym posiłku, 15 minut treningu przed drugim posiłkiem (+15 minutowa przerwa pomiędzy momentem zakończenia ćwiczeń a spożywaniem posiłku) oraz 15 minut przed trzecim posiłkiem (+15 minutowa przerwa – j.w.).
 • Płomień (blaze) - 45 minut treningu po pierwszym posiłku, 15 minut treningu przed drugim posiłkiem (+30 minutowa przerwa – j.w.) oraz 15 minut przed trzecim posiłkiem (+15 minutowa przerwa – j.w.).
 • Wstrząs (quake) - 45 minut treningu po pierwszym posiłku, 30 minut treningu przed drugim posiłkiem (+30 minutowa przerwa – j.w.) oraz 15 minut przed trzecim posiłkiem (+15 minutowa przerwa – j.w.).

Posiłki


Kolejnym istotnym elementem diety Fultona są posiłki. Pierwszy posiłek powinien być spożyty w porze lunchu, czyli około godziny 12. Następne spożywane mogą być o dowolnej godzinie. Warto mieć na uwadze, by przerwy były na tyle długie, by organizm zdołał wykorzystać jak największą ilość nagromadzonej energii, to jest z tkanki tłuszczowej. Pod żadnym pozorem nie można podjadać między posiłkami, spożywać przekąsek. Fulton radzi, aby pić wodę jedynie wtedy, kiedy odczuwamy pragnienie. Istotne jest też to, by nie jeść posiłków zaraz przed snem. Najlepiej zachować 2-godzinny odstęp.

Kaloryczność spożytych w ciągu dnia potraw nie powinna przekraczać 3000kcal. Pamiętaj o tym, aby posiłki spożywać wolno, rzec można nawet ospale, po to, by do mózgu dotarła jak najszybciej informacja o sytości.

W trakcie diety Fultona spożywać należy przede wszystkim proteiny. Mięso, ryby, jajka, soja, orzechy, jogurt, migdały, serwatka to główne składniki, które winny znajdować się w harmonogramie żywieniowym każdego dnia. Przyprawiając posiłki nie należy stosować soli, sosów, majonezu, keczupu. Dozwolone natomiast są warzywa w dowolnej ilości, zioła (przyprawy), pieprz, oliwa. Nie przesadzaj z ziemniakami, burakami, gotowaną marchwią, fasolą, groszkiem, kukurydzą, czy kasztanami. Oczywiście można je spożywać, ale w ograniczonych ilościach.

Fulton uważa, iż kluczem do pozytywnych wyników tej diety są węglowodany. Ich ilość jest jednak uzależniona od wybranego planu odchudzania:

 • Fala (wave) - 120g węglowodanów przyswojonych z jarzyn.
 • Płomień (blaze) - 90g węglowodanów przyswojonych z jarzyn.
 • Wstrząs (quake) - 60g węglowodanów przyswojonych z jarzyn.

Pomysłodawca diety radzi swym podopiecznym także, by unikali węglowodanów w płynie. Mowa tutaj przede wszystkim o słodzonych napojach, zarówno gazowanych, jak i niegazowanych, sokach z kartonów oraz słodyczach.

Nie warto również przesadzać z owocami. Można spożywać z powodzeniem: guawę, limonkę, cytryny, grejpfruty, ananasy, jagody, śliwki i truskawki. W zależności od wybranego planu pamiętaj o ilości spożywanych owoców:

 • Fala (wave) - 3 owoce dziennie (najlepiej, by były zjedzone w trakcie posiłku).
 • Płomień (blaze) - 2 owoce dziennie (najlepiej, by były zjedzone w trakcie posiłku).
 • Wstrząs (quake) - 1 owoc dziennie (najlepiej, by był zjedzony w trakcie posiłku).

UWAGA: Dieta Fultona jest opracowana z myślą o osobach zdrowych. Jeżeli masz jakikolwiek wątpliwości, borykasz się z różnymi dolegliwościami zdrowotnymi, koniecznie skontaktuj się z lekarzem i skonsultuj z nim stosowanie tej kuracji odchudzającej.

Oceń dietę