Diety odchudzające


Książki o dietach- największy wybór w najlepszych cenach.


Dieta DASHW pewnym wieku problemy z ciśnieniem krwi może mieć każdy. W związku z tym powinniśmy zatroszczyć się o to, co jemy. Pragniemy zatem zaprezentować dietę, która ma za zadanie obniżyć ciśnienie krwi. Dieta DASH dzięki specjalnym założeniom, przy jej regularnym stosowaniu, pozwala obniżyć ciśnienie krwi bez konieczności wykorzystania do tego chemicznych farmaceutyków. Leki niestety często tylko maskują problem. Tak bywa też w przypadku tych na nadciśnienie. Dlatego oprócz leków warto stosować również odpowiednią dietę.

Podstawowym założeniem diety DASH jest spożywanie warzyw i owoców, a także wszelkiego rodzaju produktów, które mają niską zawartość tłuszczu. Celem diety jest również obniżenie spożycia soli. Efekty stosowania tej kuracji zauważyć można już po 14 dniach. Wszystko jest uzależnione od tego, z jak dużym nadciśnieniem się zmagamy. Jeżeli jest ono wysokie, efekty dostrzeżemy z dnia na dzień. Dieta odpowiednio stosowana wpływa także na obniżenie cholesterolu, co z kolei wpływa na poprawienie pracy serca oraz na wagę. Dieta DASH w połączeniu z odpowiednim programem ćwiczeniowym oddziałuje pozytywnie na gospodarkę insulinową organizmu. Dowiedziono, że w ciągu 30 dni obniża ona ciśnienie średnio o 10mm Hg. Jeżeli chcemy, aby efekt był trwały, dieta powinna być stosowana przez całe życie. W sytuacji, kiedy powrócimy do dawnych nawyków żywieniowych, problemy z nadciśnieniem również mogą powrócić.

Dieta wbrew pozorom nie jest uciążliwa. Już po pierwszych dniach kuracjusze przyzwyczajają się do jej niektórych założeń. Specjaliści, którzy polecają dietę DASH podkreślają fakt, że oprócz przyjęcia nawyków żywieniowych warto zmienić przy tym swój styl życia. Najlepsze efekty osiągają te osoby, które regularnie stosują zalecenia diety i są do niej pozytywnie nastawione – nie są przymuszane do jej stosowania. Ponadto warto zaznaczyć, że zdrowy styl życia pozytywnie wpływa też na ogólną kondycję, stan organizmu.

Dieta DASH wymienia siedem grup produktów spożywczych. Każda grupa ma określoną liczbę porcji, jakie można spożyć w ciągu dnia. W przypadku tej diety należy liczyć kalorie. Maksymalna dawka to 2000 kcal dziennie, minimalna zaś 1600 kcal. W trakcie stosowania diety istotne jest to, aby spożywać niewielkie porcje w ciągu całego dnia. W związku z tym minimalna ilość posiłków spożytych w ciągu dnia powinna wynosić 6. Dieta nie narzuca żadnych restrykcji odnośnie łączenia poszczególnych składników posiłków. Jemy to co chcemy, kiedy chcemy i w jakiej ilości chcemy, trzymając się oczywiście podstawowego harmonogramu.

Poniżej przedstawiono siedem grup produktów wraz ze wskazaniem ich ilościowego udziału w ogólnej liczbie posiłków w ciągu dnia dla diety 2000 kcal.

  • Produkty pełnoziarniste – 7 do 8
  • Owoce – 4 do 5
  • Warzywa – 4 do 5
  • Produkty o niskiej zawartości tłuszczu – 2 do 3
  • Chude mięso, ryby, drób – nie więcej niż 2
  • Orzechy, roślinny strączkowe, nasiona – 4 do 5 w ciągu tygodnia
  • Słodycze – zabronione

Oceń dietę