Diety odchudzające


Książki o dietach- największy wybór w najlepszych cenach.

Dieta pięciu czynników



Harley Pasternak to osoba dobrze znana w świecie show biznesu. Kanadyjczyk nie tylko opracował trening pozwalający zrzucić zbędny tłuszcz gromadzący się w kobiecym ciele zwłaszcza w okolicach pośladków i ud, lecz także stworzył niezwykle popularną metodę żywieniową, jaką jest dieta pięciu czynników. Metodę nie bez przyczyny nazywa się także dietą gwiazd – wśród sław, które są jej zwolennikami znajduje się m.in. Jessica Simpson, Alicia Keys, Kate Backinsale, Halle Berry, Natalie Portman i Dido.

Program Pasternaka stanowi kombinację treningu wraz z metodą odżywiania. Jego celem było stworzenie programu, dzięki któremu aktorzy, mogą wykonać proste ćwiczenia między przerwami w zdjęciach. Uzupełnieniem treningu jest dieta bazująca na prostych do przyrządzenia daniach, która, jak sama nazwa wskazuje, opiera się na cyfrze 5:


  • 5 tygodni
  • 5 posiłków dziennie
  • 5 składników w posiłku
  • 5 dni oszustwa
  • 25 minut treningu dziennie

Halle Barry

Wyjaśnijmy teraz kolejne 5 kroków do sukcesu w odchudzaniu. Stosowanie diety przez okres 5 tygodni może przynieść świetne rezultaty w postaci znacznej utraty wagi. Program jest zdrowy i odpowiednio zbilansowany, więc można go bez obaw kontynuować. Potwierdzi to z pewnością wiele hollywoodzkich sław. Dieta 5 czynników jest nie tylko prosta, lecz także mało restrykcyjna. Możemy zapomnieć o małych porcjach, odmierzaniu ilości przyjmowanych posiłków i forsujących treningach. W krótkim czasie wdrożymy zdrowy styl życia i nauczymy się odpowiednio komponować posiłki. Jeśli będziemy sięgać po jedzenie 5 razy w ciągu dnia (3 główne posiłki plus 2 przekąski), nie istnieje ryzyko, że nagle dopadnie nas wilczy apetyt. Zaczniemy po prostu umiejętnie kontrolować głód.

Najważniejszym posiłkiem dnia, którego pod żadnym pozorem nie należy omijać, jest oczywiście śniadanie. Powinno ono być bogate w witaminy i węglowodany (pochodzące np. z muesli, jogurtów, pieczywa, jaj, mięs czy ryb) – w ten sposób nasz organizm zostanie zaopatrzony w energię na resztę dnia. Na obiad najlepiej wybrać produkty węglowodanowe (makaron al dente, kasza, ryż) i białkowe (mięso lub ryba), które na długo pozwolą nam zapomnieć o głodzie. Obiadowe menu warto uzupełnić o duże ilości najlepiej surowych warzyw. Kolacja zaś powinna obfitować w białka i warzywa. Oczywiście, nie należy objadać się na noc, a nawet po godzinie 15 dobrze jest uważać na to, co znajduje się na naszym talerzu. Między wyżej wymienionymi posiłkami, możemy sięgnąć po drobne przekąski w postaci niskotłuszczowych serków, owoców lub koktajli owocowych czy też jogurtów.

Przejdźmy do kolejnego, niezwykle istotnego, założenia. Każde danie powinno zawierać 5 składników:

  • Błonnik
  • Zdrowe tłuszcze
  • Węglowodany o niskim IG (indeksie glikemicznym)
  • Pełnowartościowe, niskotłuszczowe białko
  • Napój bez dodatku cukru

Dieta nie nakazuje drastycznego zmniejszenia ilości przyjmowanych pokarmów, jednak dzienna dawka kaloryczna nie powinna przekraczać wartości 1400. Co ważne, metoda ta dopuszcza spożywanie każdego rodzaju produktów. Raz w tygodniu możemy sobie pozwolić na odstępstwo od diety – pamiętajmy jednak, by nie brać tego zbyt dosłownie i nie objadać się na zapas. Przykładowo, sięgnijmy po 1 a nie 5 kawałków ciasta. Dzień przerwy od diety może dodać nam sił, lecz nie powinien być okazją do „zrekompensowania” sobie z nawiązką wcześniejszych wyrzeczeń.

Przykładowe menu:

  • Śniadanie: Omlet z 10 białek, 100 g płatków owsianych, łyżeczki mleka oraz jabłka pokrojonego w plasterki, posypany cynamonem.
  • Przekąska: Koktajl ze szklanki maślanki i szklanki jagód (świeże lub mrożone).
  • Lunch: Około 150 g sznycla indyczego, sałatka z sałaty i pomidorków koktajlowych, kromka pieczywa razowego.
  • Podwieczorek: Sałatka z liściastej sałaty, tuńczyka (około pół puszki), ogórków, pomidorów i koperku.
  • Kolacja: Kawałek grillowanego łososia (dzwonko) z dodatkiem przypraw, sałata z pomidorków koktajlowych z winegretem, gotowane na parze brokuły, 1/4 szklanki pełnoziarnistego ryżu.

Aby program 5 czynników przyniósł maksymalne rezultaty, nie wolno zapominać o aktywności fizycznej. Nie oszukujmy się – ruch to zdrowie a już z pewnością idealny sposób na zrzucanie zbędnych kilogramów. Harley Pasternak podkreśla, że aktywność fizyczna jest połową sukcesu w walce o nienaganną sylwetkę. Proponuje on 25 minutowy trening, podczas którego, przez 5 dni w tygodniu, wykonujemy 4 ćwiczenia oddziałujące na różne partie ciała.

Dieta 5 czynników jest z pewnością niezwykle kuszącą alternatywą dla wielu restrykcyjnych programów żywieniowych. Do jej zastosowania skłaniają nie tylko zapewnienia Pasternaka, że zrzucimy nawet 7 kilogramów zbędnej wagi w ciągu 5 tygodni, lecz także nienaganne figury wielu gwiazd, które otwarcie przyznają, że korzystają z tej metody. My, w ramach podsumowania, możemy dodać jedno – dieta jest z pewnością warta naszej uwagi w wypadku, jeśli potraktujemy ją jako styl życia i odżywiania, a nie doraźną metodę na zrzucenie kilku kilogramów.

Oceń dietę